Miután tisztáztuk a Szongun-politika mibenlétét, röviden világítsuk meg a Dzsucse eszmekörét is. Kevesen tudják talán Magyarországon, de Kim Dzsong Il nem csak hihetetlen tekintélynek és szeretetnek örvendő államférfi, de a modern világ egyik legnagyobb teoretikusa is, aki tisztán viszi tovább a 20. század vezérlő csillagának, Kim Ir Szennek a vívmányait, küzdve az imperializmus világhódítása ellen. A Dzsucse a leghaladóbb, legérettebb baloldali filozófia.
Alaptétele, hogy az ember mindennek az ura és sorsát kizárólag ő formálja, ahogy írja nagyon helyesen a Kedves Vezető. A történelem főszereplői a néptömegek, ám ahhoz hogy sikert érjenek el és energiájukat ki tudják bontakoztatni, az individualista társadalmi formáról át kell térniük a kollektivista berendezkedésre. Eddig nem mondana semmi újat, hiszen ezt már Marx is így gondolta. Hanem a Dzsucse ott haladja meg a marxizmust, hogy kimondja, a forradalom sikere nem csak az objektív tényezőktől függ, hanem a forradalmat motiváló erőktől is! Ezért a fő feladat nem gazdaság, hanem a társadalom, az emberek átformálás, átnevelése. Ahogy a Kedves Vezető is mondja, a szocializmus teljes győzelemben csak akkor reménykedhetünk, ha sikerült teljesen megváltoztatnunk az embereket.
Az eredő elv azonban a Nagy Vezéré, aki korán felismerte, hogy a materiális csata mellett az ideológiainak kell elsőbbséget élveznie. Az ember van mindennek középpontjában. Az ember az, akit nem környezete alakít, hanem ő alakítja saját környezetét, azt uralja! Nincs semmi ami nála - nálad, nálam - értékesebb lenne. Így születhetett meg, és a népi Koreában így született meg az emberarcú szocializmus. Szintén komoly továbblépés, hogy nem osztályonként kategorizálják az embereket, nem az dönti el hogy áruló vagy sem, hanem a hazaszeretete és hogy a népet szolgálja-e.
A pártnak mindig a népet kell szolgálnia és soha sem fordítva. A forradalmi tudat és lelkület fenntartása ezért a párt elsőrendű feladata. Hiszen a szocialista politika nem más, mint jóindulatú, humanista irányítás, melyben a kölcsönös bizalom és szeretet a fő mozgató erők. "A nép az én Istenem!" - fejezte ki egyszer tömören és zseniálisan Kim Ir Szen. Mi több, a párt azokat sem hagyja cserben akik megtévesztésük okán letérnek a helyes útról, őket átneveléssel segíti át a nehéz időkön.
Csupán rövid összefoglalóját adhattuk a Dzsucse-eszmének, de már ebből is látszik hogy a legtudományosabb, legszebb szocialista életet valósítja meg és a világ haladói nem hiába irigykednek és néznek fel párás szemekkel a Kedves Vezetőre és a koreai szocializmusra!
A mai estére pedig mindenkinek jó szurkolást kívánunk, hisz elindult a vb, bár mindenki tudja, hogy a valódi csata csak 15-én kezdődik!
Utolsó kommentek